21 Nisan 2011

10 GÜNLÜK TÜRKİYE MASALINDAN - İZMİR 4


İzmir olacak da yemek olmayacak mümkün değil. Hemde ne yemekler bir birinden güzel, özel, tadına doyulmayan. İzmir`e geldiğimiz ilk günün akşamında Cemal Usta "Öz Urfa" restoranında yediğimiz kebap çeşitlerini her halde tadını bildiğim halde ne ben, ne de tadını çokta bilmeyen Amerikalılar kolay kolay unutur. 
Künefe üstündeki kaymakla eşleşince doyulmadı tadına..
Sunumu zaten resimlenmeyi çoktan haketmişti.
Restoran sahibine ve çalışanlarına teşekkür ediyoruz.

 İkinci günün akşam yemeyi İzmirin gözde koleji olan Yamanlar Kolejindeydi. Yemekhanede yemek yedikten sonra kolejde küçük bir gezi yaptık. Amerikalı öğretmenleri hayranlıkla izledikleri bu kolejde onlarında benimde en çok hoşuma giden yarınki sınavları için akşam ders çalışan öğrencileri ders odalarında ziyaret ve onlarla yapılan küçük bir konuşmaydı.
Öğrendikleri kadarıyla ingilizcelerini denemek isteyen hevesli öğrenci kadar aralarında sıranın altına kaçmaya çalışanlarda vardı. Asıl espri konusu bir öğrencinin Amerikalı hocalara " İngilizceyi nasıl böyle güzel ve hızlı konuşabiliyorsunuz" demesiydi. Haliyle o zor öğrendiği için karşısında hatasız konuşan olunca çok hayret etti demek. Ama onların da ingilizcesi fena değildi.
Bizim kültürün en çok bu yanını seviyorum. Nereye gittiysek " Ne içersiniz? " diye soruluyor. Çay ikramı olmadan oradan gidilmesi ayıpmış gibi geliyor oranın sahibine. Ne kadar güzel bir adet değil mi?
Yamanlar kolejinin kantininde ikram edilen çay farklıydı. Çünkü bu çay  Yamanlar koleji yazılı bardakta ikram edilmişti. Çay gelir gelmez dikkatimi ilk yazı çekti. Harika bir sunum. Sonradan çok üzüldüm keşke hatıra olarak isteseydim bardaktan bir tane. Neyse başka sefere...
Güzel fikirdi bende bardakların üzerine Mutfak Dili yazdırıp çayı misafirlerime öyle ikram etmek isterim. Sizce?
Kısa günün, ama uzun gezinin ardından sıra artık ötele dönüşteydi. Yolda küçük tepeye yapılan Atatürk heykeli İzmirin o güzel manzarasını daha da güzelleştirmişti. Atatürkün en çok sevdiği şehir İzmirmiş. Bunun için İzmirliler de ona yakışan saygıyı göstermiş. Zaten İzmirlilere de bu yakışırdı. Bu manzarayı gündüz göremedik. Sanırım gündüz de gece gözüktüğü kadarla muhteşemdir. Heykel  geçe tüm inceliğiyle gözüküyor.
"Atatürk Maskı" adı verilen proje hakkında buradan bilgi alabiliriniz. Defne Mühendislik.


 İşte tüm kebap çeşitlerinin birlikte sunulduğu tabak.
Sıra Yamanlar kolejinde


 
Bir İzmir masalının sonu

2 yorum:

  1. canım adım adım takipteyim izmir günlüğünü:)
    o kadar yakınıma gelmişsiniz ki keşke tanışma fırsatımız olsaymış:)offf künefeler yenmiş hemde öz urfada yamanlarda çaylar içilmiş afiyet olsun :))))

    YanıtlaSil
  2. İzmir benim doğduğum şehirdir. Bir tarafım hep o tarafa çeker sanki.Sende çok güzel resimlemişsin samira'cım. Ellerine sağlık...

    YanıtlaSil

Teşekkürler yorum yazdığınız için .. Beni çook mutlu ettiniz. :)

✿Mutfak Dili ✿ © Ocak-2015. Destek-Blogger

Blog design-Tasarım-GÜL TASARİM